Jackson's Sea Salt Kettle Cooked Sweet Potato Chips

Jackson's Sea Salt Kettle Cooked Sweet Potato Chips, 5 Ounce

$4.99
$1.00/oz
Produce, Section: 0
Gluten Free
No Added Sugar
Vegan
Vegetarian
Dairy Free
Non GMO
Kosher
Minimally Processed
View Wellness & Lifestyle Guide

Description

Sweet potatoes. Avocado oil. Sea salt. Kettle cooked. The outcome? Happiness, joy and savory satisfaction. A super snack that brings out the hero in you. Open and enjoy. Never say never! Jackson's doesn't use that phrase. Since the very beginning, and long before it was trendy or cool, Jackson's has never used seed oils to make their award-winning snacks. From a simple home kitchen to an appearance on Shark Tank to the building of a world class manufacturing facility, Jackson's is on a mission to make the best snacks out there, and they're always cooked in avocado oil. Made in a facility free from the top 9 allergens. No gluten ingredients. Vegan. Non-GMO Project verified.

Ingredients

SWEET POTATOES, AVOCADO OIL, SEA SALT.
Product Number: 00856823004745

Often Bought Together

Conventional Bananas SingleConventional Bananas Single, 0.4 Pound$0.32 avg/ea
Honeycrisp ApplesHoneycrisp Apples, 0.75 Pound$2.24 avg/ea was $2.99 avg/ea
Organic Bananas SingleOrganic Bananas Single, 0.4 Pound$0.40 avg/ea
Large Ripe AvocadosLarge Ripe Avocados, 1 Each$2.99
Red Seedless GrapesRed Seedless Grapes, 1 Pound$2.99/lb was $3.99/lb
Red OnionsRed Onions, 1 Pound$2.99 avg/ea
Bulk Russet PotatoesBulk Russet Potatoes, 0.75 Pound$1.19 avg/ea
Premium Red Bell PeppersPremium Red Bell Peppers, 0.5 Pound$2.50 avg/ea

Description

Sweet potatoes. Avocado oil. Sea salt. Kettle cooked. The outcome? Happiness, joy and savory satisfaction. A super snack that brings out the hero in you. Open and enjoy. Never say never! Jackson's doesn't use that phrase. Since the very beginning, and long before it was trendy or cool, Jackson's has never used seed oils to make their award-winning snacks. From a simple home kitchen to an appearance on Shark Tank to the building of a world class manufacturing facility, Jackson's is on a mission to make the best snacks out there, and they're always cooked in avocado oil. Made in a facility free from the top 9 allergens. No gluten ingredients. Vegan. Non-GMO Project verified.
Product Number: 00856823004745

Often Bought Together

Conventional Bananas SingleConventional Bananas Single, 0.4 Pound$0.32 avg/ea
Honeycrisp ApplesHoneycrisp Apples, 0.75 Pound$2.24 avg/ea was $2.99 avg/ea
Organic Bananas SingleOrganic Bananas Single, 0.4 Pound$0.40 avg/ea
Large Ripe AvocadosLarge Ripe Avocados, 1 Each$2.99
Red Seedless GrapesRed Seedless Grapes, 1 Pound$2.99/lb was $3.99/lb
Red OnionsRed Onions, 1 Pound$2.99 avg/ea
Bulk Russet PotatoesBulk Russet Potatoes, 0.75 Pound$1.19 avg/ea
Premium Red Bell PeppersPremium Red Bell Peppers, 0.5 Pound$2.50 avg/ea

Disclaimer

ACTUAL PRODUCT PACKAGING AND MATERIALS MAY CONTAIN ADDITIONAL AND/OR DIFFERENT INGREDIENT, NUTRITIONAL OR PROPER USAGE INFORMATION THAN THE INFORMATION DISPLAYED ON OUR WEBSITE. YOU SHOULD NOT RELY SOLELY ON THE INFORMATION DISPLAYED ON OUR WEBSITE AND YOU SHOULD ALWAYS READ LABELS, WARNINGS AND DIRECTIONS PRIOR TO USING OR CONSUMING A PRODUCT. IF YOU HAVE QUESTIONS OR REQUIRE MORE INFORMATION ABOUT A PRODUCT, YOU SHOULD CONTACT THE MANUFACTURER DIRECTLY. CONTENT ON THIS WEBSITE IS FOR GENERAL REFERENCE PURPOSES ONLY AND IS NOT INTENDED TO SUBSTITUTE FOR ADVICE GIVEN BY A PHYSICIAN, PHARMACIST OR OTHER LICENSED HEALTH CARE PROFESSIONAL. YOU SHOULD NOT USE THE INFORMATION PRESENTED ON THIS WEBSITE FOR SELF-DIAGNOSIS OR FOR TREATING A HEALTH PROBLEM. LUND FOOD HOLDINGS, INC. AND ITS SERVICE PROVIDERS ASSUME NO LIABILITY FOR INACCURACIES OR MISSTATEMENTS REGARDING ANY PRODUCT.